FSBA Analiza bioenergetyczna

Często zadaję sobie pytanie czym jest to „coś” w Analizie Bioenergetycznej, co sprawiło, że my Wszyscy, pewnego dnia poczuliśmy w sobie silny impuls, który powiedział: „chcę tego więcej, jak to może stać się częścią mojego życia?”.

Co takiego sprawiło, że byłam gotowa latać przez 4 lata do Stanów na swoje szkolenie, gdzie spotkałam ludzi z Argentyny, Chile, Wenezueli, Włoch, Niemiec, Meksyku, Kanady, którzy poczuli w sobie tą samą gotowość?

Pewnie każdy nazwałby to dla siebie inaczej. Najczęściej słyszałam opisy: „kontakt ze sobą jakiego wcześniej nie doświadczyłem”, „poczułam się żywa jak nigdy przedtem”, „znalazłem miejsce gdzie jest przestrzeń na mój ból, złość, ale też przyjemność, gdzie jest przestrzeń na mnie”, „poczułam się całością”. W każdym z tych zdań po części znajduję też swoje doświadczenie, swój impuls do podążania…

Aleksander Lowen, Bob Glazer, Susan Cliett

Wiele lat wcześniej, w 1970 roku Bob Glazer  na wykładzie prowadzonym przez Aleksandra Lowena na University of Florida doznał siły tego impulsu. Bob opisywał to wydarzenia jako jedno z najbardziej transformujących w jego życiu, „moment dotknięcia przeznaczenia”. Spotkanie Lowena było nie tylko otwarciem się na nową ścieżkę zawodową, ale przede wszystkim pozyskaniem ojca. Bob stracił swojego ojca w wieku 5 lat i ta potrzeba w części miała zostać zrealizowana w dorosłym życiu. Bob kochał Lowena całym sercem, czując się kochanym i przyjętym jak syn. Siła tej relacji pozostała obecna w nim do końca życia.

I tak Bob rozpoczął swoje szkolenie i terapię, podróżują co miesiąc do Nowego Jorku, przez kolejnych 7 lat. W tym czasie otworzył swoją prywatną praktykę, uzyskał tytuł PhD., stał się ojcem dla swojego pierwszego dziecka i…. kupił Farmhouse „ciche miejsce do pracy na wsi”, podobne do tego jakie miał Lowen w New Canaan.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

W 1980 roku Lesli i Al Lowen przylatują na Florydę, by wesprzeć Boba w otwarciu treningu w Analizie Bioenergetycznej. Lowen przyleci do Alachua jeszcze raz, Bob zorganizował wielki warsztat celebrujący Jego 90 urodziny.

Pod koniec życia Lowena, ścieżki życia Boba i Ala ponownie się krzyżują. Lowen nie mógł skończyć swojej autobiografii. Bob zaoferował mu pomóc, którą Lowen przyjął. Już nie co miesiąc, a co dwa Bob podróżował do New Canaan, do domu Lowena gdzie pracowali wspólnie nad jego biografią. Rok 2003 był wspaniałym czasem dla Boba. Miał ponownie Lowena obok siebie, dzielącego się swoim życiem, historiami, ale też refleksjami z perspektywy 93 roku życia. Z powstałych nagrań FSBA przygotowało transkrypcję, a Bob połączył wszystko w całość. I tak powstała autobiografia Lowena: „Honoring the body”, wydana przez Bioenergetics Press. Lowen poprosił Boba o ponowną publikację jego wszystkich książek. Tak też się stało.Zapisz

Al i Laslie Lowen z synem Boba - pierwszy trening w Alachua

W  sierpniu 2007 roku Bob Glazer, Fred Lowen i John Yong zakładają Lowen Foundation. Przyświeca im wspólna idea zachowania dziedzictwa Lowena i dalszego rozwoju Analizy Bioenergetycznej na świecie. W 2010 roku prowadzenie fundacji przejmuje rodzina Aleksandra Lowena.

To czas kiedy FSBA ostatecznie oddziela się od IIBA stając się niezależną organizacją.

Ostatnie lata FSBA to czas pełnego rozwijania skrzydeł. Wielka strata jaką była śmierć Boba w 2015 roku, okazała się siłą odradzającą. Ilość osób wspierających FSBA, w pierwszym roku po odejściu Boba była czymś tak naprawczym i realnie wnoszącym „nowe” do organizacji, że powstały też nowe jakości i standardy. Zaangażowanie Boba w Bioenergetykę, wróciło siłą ludzi, którzy chcieli zadbać i rozwijać dalej to co zostało zasiane.

Tak też się stało! Aktualnie FSBA prowadzona jest przez żonę Boba, Susan Cliett (M.Ed., LMHC, CBT) – mądrą, czującą i otwartą osobę, której moc transformowania zrobiła wrażenie na nas wszystkich. Treningi afiliowane przez FSBA toczą się z sukcesem w: Argentynie, Chile, Kolumbii, Polsce i oczywiście w Alachua łącząc aktualnie już setki studentów.

W Polsce pierwsze szkolenie ruszyło we wrześniu 2013 roku. W czerwcu 2017 będziemy witać pierwsze osoby kończące szkolenie.

CDN!

New user? | Forgot your password?